DOPORUČUJEME

 

ArTUR združuje jednotlivcov, odborníkov aj firmy, ktorým záleží na udržateľnom stavaní, obnove a bývaní. ArTUR bolo založené v roku 2001 ako nepolitické dobrovoľné záujmové združenie.

ArTUR VZDELÁVA: remeselníkov, stavbárov, svojpomocných staviteľov, záujemcov. ArTUR sa stal zástupcom Slovenska pre medzinárodné projekty šíriace a vyvíjajuce učebné materiály pre Slovensko a ECVET kurzy v oblasti ekologického stavebníctva.

 

 

Sme mladá skupina remeselníkov zo stredného Slovenska. Venujeme sa prírodnému staviteľstvu s využitím lokálnych materiálov ako sú slama, hlina, kameň, drevo a iné. Spomedzi techník prírodného staviteľstva, ktoré niekoľko rokov aktívne študujeme najmä v UK, nás najviac zaujal spôsob stavby z tzv. samonosnej slamy.

 

Hlavné oblasti pôsobenia Občianskeho združenia Campanula:

 • Chrániť, tvoriť a rozvíjať prírodu, krajinu a životné prostredie
 • Neformálne vzdelávať a rozvíjať voľnočasové aktivity detí a mládeže
 • Rozvíjať, obnovovať a zachovávať umeleckú tvorbu, kultúru a tradície
 • Obhajovať a chrániť ľudské, občianske a sociálne práva
 • Podporovať a rozvíjať environmentálnu výchovu
 • Organizovať kultúrne a spoločenské podujatia
 • Podporovať šport a zdravý životný štýl

 

Ekologické vzdelávacie centrum SOSNA sídli 12 kilometrov od Košíc v Družstevnej pri Hornáde. Slúži ako funkčná ukážka ekologickej, zdravej, estetickej, nízkoenergetickej a nízkorozpočtovej budovy s prírodnou záhradou.

Ekocentrum je plne funkčné a celý jeho komplex s prírodnou / organickou záhradou predstavuje návštevníkom inšpirujúce ukážky „ako sa to dá inak“ a zároveň funguje ako tréningové a školiace stredisko pre naše aktivity: prednášky, kurzy, výstavy, semináre, exkurzie a pod. týkajúce sa ochrany vôd a povodia, ekologických domov a stavebných materiálov, prírodných záhrad, pestovania bez chémie a trvalej udržateľnosti v praxi, kurzy prírodného staviteľstva, akcie pre dobrovoľníkov, detské krúžky aj umelecko-zážitkové akcie.

V Ekocentre môžete vidieť napríklad:

– Hlinené omietky a zateplenie slamou, konopou, ovčou vlnou a fúkaným papierom
– Prístavbu postavenú technikou Cordwood
– Kompostovacie toalety
– Dočisťovacie jazierko / koreňová čistiareň
– Vegetačnú strechu
– Prírodnú záhradu navrhnutú podľa princípov permakultúry (bylinné špirály, kľúčové dierky, vyvýšené záhony, jazierko)
– Systém kompostovísk
– Veľké prírodné jazierko
– Stavby z vŕbového prútia

 • Alfa natur – www.alfanatur.sk– Obchod s prírodnými  materiálmi
 • Mgr. art. Roman Miškov – www.bioline.sk – Realizácia a predaj hlinených omietok, navrhovanie energeticky úsporných ekologických stavieb s využitím nepálenej hliny v rôznych formách.
 • Createrra – www.createrra.sk Architektonické štúdio špecializované na energeticky pasívne domy – od projektu po úspešnú realizáciu.
 • Arterre – www.arterre.sk – Sme pár, ktorý očarila práca s prírodnými materiálmi. Materiály známe kedysi, sa dnes vracajú s výsadou zdravé a krásne tvárne, čo podnietilo naše rozhodnutie venovať sa im naplno. Momentálne vyrábame omietky „na mieru“, výlučne z prírodných surovín a aplikujeme ich v interiéroch aj exteriéroch.
 • SK-Tex – www.sk-tex.com – Textilu dávame druhý život. Recyklujeme vaše oblečenie a meníme ho na výplň do sedačiek v autách, do nábytku alebo na EKO izoláciu domov.
 • Agrokruh – www.agrokruh.com – TRVALO UDRŽATEĽNÉ HOSPODÁRSTVO. Len ekologicky pestovaná zelenina je pre zdravie pestovaná zelenina.
 • HLINÁR Stano Prorok – www.hlinar.sk – Používam hlinu v stavebníctve pre jej prednosti a širokú škálu využitia (hrubé, jemné a dekoratívne hlinené omietky z lokálnej i priemyselne vyrábanej hliny, hlinené omietky na pece, hladené a leštené hlinené podlahy a povrchy,vodeodolné hlinené povrchy, murovanie z hlinených tehál, výroba hlinených tehál, nabíjané steny, priečky z  hliny ľahčenej slamou…), povrchy z marockého štuku, japonské omietky, drobné klampiarske a strechárske práce, ponúkam svoje ekologické a ekonomické myslenie pri návrhu a svojpomocnej realizácii budov.
 • Kreidezeit – www.kreidezeit.sk – KREIDEZEIT Tadelakt je nerastná lesklá omietka zložená z čisto prírodného hydraulického vápna pre vysoko kvalitné a exluzívne, prírodné metódy leštenia v interiéri. Dajú sa dosiahnuť okúzlujúce povrchy s leskom a priesvitnosťou plastického lešteného mramoru.
 • Konopný beton – www.konopny-beton.cz – Konopný beton – HempCrete a Tradical® Hemcrete® (podlahy, stěny, střechy, tepelně a zvukově izolační designové omítky), Konopná izolace NAPORO, Konopný lak a napouštěcí olej NATUROL, Konopná lana a provazy, Hydraulické vápno bez cementových přísad, Hliněné omítky, Konopné pazdeří, Konopné stelivo pro domácí mazlíčky, Prodej, poradenství, doprava, realizace.
 • Hliněné omítky Picas – www.picas.cz – Od roku 2005 společně s manželkou Simonou vyrábím hliněné omítky pro novostavby, historické hliněné objekty, ale také pro film. Hliněné omítky si vyvíjíme sami. Proto si také můžeme dovolit vyrábět hliněné omítky i na zakázku podle přání architektů.  Michal Navrátil
 • Edomy – www.edomy.sk – Riešenia pre zdravé bývanie. Najviac sa tešíme domov a do prírody.
 Prečo to nespojiť?
 • Čičmany – www.cicmany.net – Sme mladí ľudia, ktorí majú radi našu krajinu, krásnu prírodu a nevyčerpateľnú pokladnicu bohatstiev zachovanú po našich predkoch v podobe folklóru a ľudového umenia.Na našich stránkach predstavujeme predajňu “Ľudovo-umelecké Čičmany“, ktorá vznikla pred viac ako desiatimi rokmi z iniciatívy mladého nadšenca folklóru, v tom čase ešte študenta, a jeho príbuzných, priateľov a kamarátov s podobnými záujmami.Uprostred nádhernej prírody na upätí Strážovských vrchov leží jedno z najunikátnejších miest na Slovensku – obec Čičmany. Ťažký život v horách a izolovanosť však ľudom nevzala, ba naopak dala. Nádherne vyšívané kroje a maľované chalúpky boli a sú dôkazom toho, aké hodnoty nám tu zanechali naši predkovia. Kde inde by sa dali zachovávať tieto tradície.V rámci rozvíjania turistického ruchu v tomto regióne ponúkame aj celoročné ubytovanie v tradičných čičmianskych dreveniciach. V súčasnosti celoročne prevádzkujeme našu predajňu a cez leto aj malé občerstvenie na terase týchto krásnych maľovaných dreveníc.
 • Juraj Kudjak – Tradičné staviteľstvo – www.cicmany.net – Ponúkame Vám komplexné služby v oblasti staviteľstva – tradičných dreveníc:
  • konzultácie
  • projekciu
  • realizáciu – rekonštrukcie a novostavby

  Vlastníte, kúpili alebo zdedili ste starú drevenicu, ktorá je navyše chránená kultúrna pamiatka? Neviete si dať rady s jej opravou? Neviete posúdiť v akom stave sú drevené trámy, hydroizolácia, podlahy, strecha? Nie ste si istí správnym rozhodnutím do akej opravy sa skôr pustiť a koľko to bude stáť? Vlastniť chránenú kultúrnu pamiatku je výhoda, nie sú to len povinnosti… Pomôžeme Vám pri vybavovaní povolení a získaní finančných prostriedkov z fondov Ministerstva kultúry SR. Návrhy a Vaše potreby skonzultujeme s architektom, statikom a Pamiatkovým úradom. Nechajte to na odborníkov, máme dlhoročné skúsenosti s rekonštrukciou dreveníc, s posúdením stavu drevených konštrukcií, s výberom ochranných prostriedkov na drevo a náterov. Každá rekonštrukcia si vyžaduje individuálny prístup, pomôžeme Vám aj s výberom realizátora rekonštrukčných prác.

 • Kvalit s.r.o. – www.dreveneokna.sk – Firma KVALIT s.r.o. so sídlom v Zákamennom pôsobí na trhu od roku 1997. Bohaté skúsenosti s drevovýrobou však siahajú až do roku 1992. V začiatkoch bola činnosť firmy zameraná na stolársku výrobu rôzneho zamerania. Neskôr sa firma začala špecializovať na výrobu drevených eurookien, zimných záhrad, presklených stien, interiérových a exteriérových dverí. V priebehu času a s pribúdajúcimi skúsenosťami a snahou v maximálnej miere vyhovieť predstavám svojich zákazníkov firma rozšírila svoje výrobné možnosti o výrobu drevených nízkoenergetických zrubových a panelových stavieb. Firma sa stala nezávislou v celej palete výrobkov na profesionálnej úrovni.
 • Vladimír Gajdoš – www.piecka.sk – Stavbe pecí sa profesionálne venujem od roku 2009, kedy som si ako bývalý informatik doplnil vzdelanie teoretické – ukončené výučným listom a praktické – ročnou praxou u skúseného kachliara.Ak máte záujem o alternatívny (doplnkový) zdroj tepla u Vás doma alebo na chalupe, ste na správnom mieste. Rád staviam murované pece, šporáky na varenie a pece na pečenie omietané hlinou, repasujem staré kachľové pece. S pomocou architektky – manželky Silvie, sa snažíme naše dielka čo najkrajšie navrhnúť, pri zasadení diela do interiéru zohľadniť dispozičné možnosti interiéru, funkčné potreby zariadenia a Vaše požiadavky / nároky a s kolegom Klaudom zasa čo najlepšie postaviť.
 • Kúdeľná izba v Strečne – kudelnaizba.webnode.sk –  Pri tkaní som začala pomáhať ako dieťa tak,že ma vozili na snovadlách a to isté robím teraz ja s vnúčatami. Potom som ako mladá žena tkala pre domácu potrebu hlavne koberce. V sociálnom ústave,kde som začala pracovať, som sa tak zdokonalila, že som začala uvažovať o niečom, čo by nebol len koberec. Utkala som obrázok nášho hradu Strečno,potom náš erb a bolo začaté! Zapáčilo sa mi to tak, že som vytkala erby dedín,ktoré patrili do Strečianskeho panstva v dobe,keď bola hradnou paňou Žofia Bosniaková, ktorú ľud miloval pre jej dobrotu a spomína na ňu doteraz.
  Pri tkaní erbov som sa naučila veľa o heraldike a zopakovala som si dejiny nášho kraja. Zistila som, že v každom erbe je zakotvená duchovná podstata rodu alebo spoločenstva. Múdrosť je vložená do sŕdc svätcov a panien, cit a láska kvitne v kvetoch za spevu vtákov, ukazuje svoju silu v kmeni stromu a prácou si zasluhuje jeho korunu. Vôľa žiť tento ťažký život je zobrazená v udatných levoch a jeleňoch, sloboda v koníkoch a živej vode, bohatstvo v klasoch, poznanie v kvete jabloní a v každom jabĺčku, čo dozrieva pri jadierku..
  Prvú výstavu som mala na hrade Strečno. Veľmi pekne ďakujem za pochopenie, pretože práve tieto vzácne začiatky ma posunuli a vyprovokovali k vyšším cieľom.
  Začala som tkať pre potešenie, nie ako naše staré mamy, ktoré tkať museli.
  Som členkou Živeny, ktorá pôsobí pri Dome Matice slovenskej v Žiline od roku 2001. Práve v Živene som zistila, že aj drôt je nitka, ktorá ma dokonca poslúcha.
  Viazaním a prepletaním vzniká priestorová sieť a odtiaľ je to už len krôčik k figúre. Anjeli, Betlehemy, drotár,ba i Jánošík si v drôte stoja hrdo akoby nad časom.
  Veľké a pekné výtvarné dielo sa mi podarilo remeselne vypracovať pre Slovenské národné múzeum v Bratislave. Spolu s mladými výtvarníkmi z Martina som vytkala mamutiu kožušinu z prírodného materiálu v plátne. Bola to náročná práca, no priniesla svoje ovocie. Mamuta srsnatého obdivujú návštevníci múzeí a je vidieť, že tkanie na krosnách je stále cesta k vytváraniu krásy.
 • oz Oživené remeslá spod Strečna – remesla-spodstrecna.webnode.sk –  chceme Vám povedať,prečo a načo sme zriadili Občianske združenie- Oživené remeslá spod Strečna.
  Veci se majú takto: čoraz menej ľudí si vie predstaviť, že se dá žiť bez elektriny, počítačov, obchodov a podobne.
  Prečo – aby sme ukázali,že aj naši starí otcovia a mamy boli ľudia statoční,múdri a šikovní. Každodenný tvrdý život bol ich chlieb.
  Načo – aby sme um, fortiel a sedliacky rozum posunuli do dalších pokolení, a tak im vzdali hold.
  Veď žiť v ťažkej dobe len s nožíkom a sekerou, obrobiť zem, dorobiť chlieb a všetko potrebné na výchovu detí je obdivuhodné. No to aby naši rodičia dokázali, museli používať rokmi overené tradičné postupy a zákonitosti, ktoré museli dodržovať, aby sa úspech dostavil.
  V Kúdeľnej izbe u starej mamy Vám ukážeme:
  -ako sa zo semienka ľanu utká plátno
  -ako drôtovať
  -ako upiecť nebíčko v papuľke (oblatky)
  -ako začať, ale aj dokončiť výšivku
  -ako si z vlny naplstiť čokolvek
  -ako sa varí slivkový lekvár
  -ako sa drápe perie
  -ako sa obliekali naši predkovia
  -ako sa zbierajú bylinky na čaj
  -ako upiecť aj ozdobiť medovník
  Lepšie jedenkrát vyskúšať ako sto krát počuť!!